Otevřený dopis poslancům ČSSD

 

Vážení poslanci, v pátek 19.ledna budete pravděpodobně rozhodovat o tom, zda  dostane nová vláda důvěru. Občany již poslanci (obecně) natolik znechutili svým politikařením, že uvažují o tom, zda vůbec politici jednají v jejich prospěch (ačkoliv jsou za to placeni), a nikoliv především ve prospěch svůj. (Jde o dobře placená vládní křesla, včetně míst náměstků atd.)

Jestliže koalice ODS, KDU – ČSL a SZ získala v červnových volbách o 201 tisíc hlasů více, než zbývající strany, pak je seriozní jim umožnit alespoň nějaký čas vládnout. Problematická situace ve sněmovně vznikla tím, že strany Opoziční smlouvy prosadily do volebního zákona nespravedlivou metodu přepočtu hlasů na mandáty, která na rozdíl od Janošíka bohatým dává a chudým bere. Bez této metody by koalice měla v PS 103 křesel a žádný problém by nenastal. Jestliže koalice je ochotna spojit hlasování o rozpočtu s hlasováním o důvěře vládě, pak opravdu nehrozí, že by nemohla být nová vláda odvolána. Proč tedy neumožnit vládě tradičních 100 dnů hájení a ukončit tak vládní krizi?

Se současnou  situací souvisí také to, že někteří politici se nedokáží vyrovnat s volební porážkou. Navíc takovou, která následovala po předběžném vítězství (bez započítání hlasů z ciziny). Sportovec prohraje, podá ruku soupeři a ještě mu pogratuluje k vítězství. A politik?

Přehnaná stranická disciplina v ČSSD způsobila to, že poslanci s jinými názory, než má současný předseda, se téměř neozvali. Např. na rozdíl od členů KDU –ČSL, kteří do dvou dnů smetli svého předsedu, který se nechoval podle jejich představ. Vnitrostranická demokracie je předpokladem demokracie celostátní.

Zajímavá mystifikace je používána v argumentu, že pravice a levice mají každá v PS 100 hlasů. Jednak  hru na pravici a levici většina obyvatel této země odmítá (zvláště pak ti s většími zkušenostmi). Občané rozlišují politiky  a strany pouze na dobré a špatné. Ovšem důležitější je to, že nelze vůbec srovnávat 100 hlasů koalice se 100 hlasy ČSSD a KSČM.

Zatímco strany koalice mohou ve vládě  spolupracovat, ČSSD má vládní spolupráci s KSČM zakázanou závěry sjezdu v Bohumíně. Hlasy koalice v PS můžeme tedy sčítat, kdežto hlasy ČSSD a KSČM nikoliv, neboť nemají společný „jmenovatel“.

Vážení poslanci, kdyby vrcholoví politici již nebyli většině občanů pouze pro trpký úsměv, šli by dozajista proti nim demonstrovat nebo stávkovat. Když budete trapnou politickou situaci prodlužovat, dojde k předčasným volbám. A ty pravděpodobně skončí ziskem ODS i SZ a propadem ČSSD.

Nebylo by tedy lépe se předčasným volbám vyhnout, nezatěžovat zbytečně ani občany ani státní rozpočet? Vyslovením důvěry vládě by také padlo podezření, že jde o úmysl, aby byl čas na likvidaci důkazů o prorůstání kriminality do politiky.

To, že osm měsíců po volbách nemáme stále ještě Poslaneckou sněmovnou potvrzenou vládu, důvěryhodnosti a prestiži České republice rozhodně nepřidá. Máme – li konečně zahájit nutné reformy, potřebujeme funkční vládu.

Vážení poslanci, zvažte znovu celou situaci kolem vlády a rozhodněte ve prospěch občanů.

 

S pozdravem z hor Zdeněk Joukl (nezávislý sociální ekolog)

 

www.joukl.cz

 

Desná v Jizerských horách 16.1. 2007