Nakupuji české výrobky.

 

Po sedmiletých zkušenostech,jako malý podnikatel,jsem se naučil spoléhat se jen sám na sebe. Vláda sice slibovala podporu malých a středních podnikatelů,ale ve skutečnosti pro ně neudělala nic.

Spolu s většinou občanů si nepřeji pokračování devalvace koruny a nepřeji si ani s tím související nárůst inflace. Obojí ovlivňuje obrovský schodek zahraničního obchodu. Aby schodek byl nižší, je zřejmě nutné snížit dovoz v oblastech,kde není nutný. Na to, abych snížil jako občan dovoz, naštěstí nepotřebuji ani "balíčky", ani katastrofické scénáře. Prostě budu zásadně nakupovat pouze české výrobky. Samozřejmě budou-li kvalitní! Odpustím si u nich atraktivní obal a reklamu, ve kterých většinou z finančních důvodů zaostávají za zahraničními. Navíc tím podpořím podnikatele a ve svých důsledcích snížím i nezaměstnanost, která se bude jinak pravděpodobně zvyšovat.

Když budu nezaměstnaný,nebudu moci nakonec nakupovat výrobky ani naše ani cizí!

Budou-li mít malí a střední podnikatelé dostatek zakázek, budou se moci dále rozvíjet a časem budou i sami vyvážet. Nejen makroekonomikou živ je stát.

Kdyby se podobně zachovali i obchodníci, pak půjde dovoz rychle dolů. A to nemluvím o státní správě, která možnost nakupovat české výrobky právě příliš nevyužívá. Kde jsou ty časy, kdy naše vláda jezdila českým autobusem a nikoliv drahými zahraničními auty?

Menší dopravní vzdálenost (od výrobců ke spotřebitelům) bude též znamenat menší znečištění životního prostředí.

Jak poznám české výrobky?

Jednoduše, na čárovém kódu mají první tři číslice 859.

 

V Desné dne 3.6.1997 Ing.Zdeněk Joukl