Vážení přítomní,

rád bych Vás přivítal na  vernisáži výstavy „Jára Cimrman v Jizerských horách?“ Jedná se o pouhý výběr z mé různorodé a různověké tvorby (doma v „šuplících“ toho mám přibližně třicetkrát více). A právě k té rozmanitosti (fotografie, verše, aforismy, pohádky, společenské projekty atd.) mě inspirovala osobnost Járy Cimrmana. Tento fenomén (jak je všeobecně známo) se zabýval prakticky vším, a vše řešil po svém. Bohužel jeho činnost nebyla vždy úspěšná. Doufám, že v tom se budeme poněkud lišit.

Poselství Járy Cimrmana bych chtěl též přenést alespoň trochu na Vás, abyste podle jeho příkladu sami zkoušeli tvořit a vymýšlet. Je to jedno v jakém oboru či oblasti, čím více oborů a oblastí, tím lépe. Já sám jsem začal psát verše, když jsem se „válel“ v nemocnici na Jednotce intenzivní péče. Z nudy jsem vzal propisku a bloček a začal psát. První sloka byla: Tichounká Slovenka – s lahodnou řečí – u mého okénka – steskem si brečí. Je možné, že v sobě objevíte talent na něco a to „něco“ Vás začne dokonce bavit. Tvorba přináší nejen duševní relaxaci, ale také radost. Navíc radost, kterou vám nikdo nekazí, jako například soupeř ve fotbalu, který vás ještě navíc může zranit. Miliony lidí umírají, aniž někdo objevil jejich talent. Přece nechcete patřit mezi ně!

Jsem v umělecké tvorbě amatér, a jsem tomu rád. Právě proto mohu tvořit v několika oborech. Jako profesionál bych skončil pravděpodobně jen u jednoho.

Určitá podobnost je  s podnikám na několik koncesí - mám jich sedm. Provozuji tu, která mne momentálně nejvíce baví.

Ve tvorbě i v podnikání mi pomohly zkušenosti ze šachové hry (logické myšlení, představivost, soustředění,  uvažování do budoucna…). Podobné „účinky“ má i bridž, japonská desková hra go  nebo některé počítačové hry. Všem doporučuji vyzkoušet.

Snáze  a lépe se tvoří po složení a „přečtení“ životní mozaiky. Životní zkušenosti ze všech možných oblastí Vám vytvoří mozaikový obraz, ze kterého se dá vyčíst smysl Vašeho života a pochopit cesty, které k němu vedou. To vše pak můžete pomocí umění přenášet na diváky, posluchače atd. Budou rozhodně vnímavější, než když jim totéž sdělíte pouze slovně.

Po shlédnutí výstavy bude uspořádána malá beseda o kultuře v našem městě.

Děkuji za pozornou pozornost.

 

Desná 1.11. 2007

 

Zdeněk Joukl